Термін «неврастенія» (нервова слабкість) був запропонований американським неврологом Дж. Бірдом (1869, 1880). Серед основних симптомів були виділені психічна та фізична виснаженість (слабкість) в поєднанні з головним болем, дратівливістю і порушенням сну (безсоння). Він підкреслював, що для розвитку неврастенії необхідно надмірне психічне і фізичне перенапруження, яке призводить до «нервового банкрутства» (вимоги до нервової системи перевищують рівень її ресурсів). Автор в причинах виникнення неврастенії бачив особливі специфічні умови життя і боротьби за виживання, збагачення, жорстку конкуренцію (іноді – ціною життя). Він назвав її хворобою американського суспільства – «американський невроз».
При цьому симптоматика цих розладів настільки заплутана, що кожен фахівець ставить свій діагноз. Наприклад, при зверненні до терапевта – ІХС, хвороби шлунково-кишкового тракту. Уролог побачить свої діагнози – цистит, пієлонефрит. Травматолог – артрит. Невролог – невралгію. І тільки звернувшись до психіатра, хворий отримає правильну діагностику.
Основні скарги:
Істеричний невроз може змінюватися в залежності від обставин і відрізняється підвищеною вразливістю, чутливістю, конфліктністю (плітки, чвари), швидкою зміною настрою.
При несприятливих ситуаціях стан хворих погіршується. У пацієнтів більше виражена «емоційна логіка» (частіше примітивна логіка), ніж інтелектуальна сфера. У хворих можна діагностувати порушення пам’яті, рухових функцій, втрату голосу (афонія), порушення чутливості, спазм повік і ін.
У практиці істеричні прояви (істеричний припадок) настільки яскраво виражені, що хворого можуть госпіталізувати в непрофільний відділення і навіть піддати оперативному втручанню. Наприклад, порушення функції серцево-судинної системи, дихання, шлунково-кишкового тракту, тремор ( «трясучка»).
Про хворих з істеричним неврозом один з провідних психіатрів П.Б. Ганнушкіна (1875-1933) писав: «Їх емоційне життя примхлива, нестійка, почуття поверхневі, прихильності не міцні і інтереси не глибокі … Їх судження вражають своєю суперечливістю … Часто розігрують вони з себе скривджених і нещасних … Істеричні зазвичай заздрісні і ревниві … Будучи невичерпні і нерозбірливі в засобах, вони найкраще почувають себе в атмосфері скандалів, пліток і чвар ».
Такі хворі в колективі або в сім’ї можуть демонструвати некоректні висловлювання і дії, від яких вчорашній, вельми благополучний колектив або міцна сім’я тріщать по швах і, навіть цілком можливо, розсипаються.